×

YAZ AYLARINDA DAHA SIK YAPILAN MANGALDA ET PİŞİRMENİN SAKINCALARI VAR MIDIR?

YAZ AYLARINDA DAHA SIK YAPILAN MANGALDA ET PİŞİRMENİN SAKINCALARI VAR MIDIR?

 

Mangal etlerin en lezzetli halidir. Mangal yapmak ustalık istemektedir. Özellikle de yaz aylarında hiçbir insanın vazgeçilmesi olmaktadır. Mangal her zaman doğru bir şekilde yapılmalıdır. Aksi halde tehlikelere yol açmaktadır. Mangal yapmak için et seçimlerine önem verilmelidir. Daima kolay pişen etler tercih edilmelidir. Yani taze etler mangal yapılmalıdır. Mangal yaz aylarının en önemli alışkanlıklarından birisidir. İnsanlar her an mangal yapmaktadır. Bu mangal genellikle çok sayıda kişiler ile yapılmaktadır. Yani tek başına kimse mangal yapmayı tercih etmektedir. Genellikle aileler ile birlikte yapılmaktadır. Yani doğru bir şekilde pişirilmesi şarttır. Faydalı bir et zararlı bir et haline dönüşmemelidir.

MANGALDA DOĞRU ET NASIL PİŞİRİLMELİDİR?

Öncelikle mangal toplumuz açısından çok önemlidir.  Ancak çoğu zaman yapılan mangallar fayda yerine zarara dönüşmektedir. Çünkü et çok pişirildiği zaman yani yanmaya yakın olduğu zaman kanserojen bir hale dönüşmektedir. Bu yüzden etler kesinlikle yanık bir hale gelmemelidir. Ne çok az ne de çok fazla pişirilmemelidir. Bunun ortası olmalıdır. Az pişirilirse etin üstündeki bakteriler tamamen yok olmamaktadır. Eğer çok pişer ise etlerde yanıklar oluşmaktadır. Bu yanıklar kesinlikle yenmesi tavsiye edilmemektedir. Son zamanlarda kanser çok artmıştır. Bunların çoğu da gıdalardan kaynaklanmaktadır. Yani etten bir şey olmaz diye düşünmeyin. Çünkü insanların en ufak önlemleri kendilerine çok fayda sağlamaktadır. Bunun içinde mangal doğru bir şekilde yapılmalıdır.

Mangal daima temiz olmalıdır. Yani ızgaraları sürekli temizlenmelidir. Çünkü bazı ızgaralar sürekli et pişirmekten yanmaktadır. Bu da doğru bir şekilde mangal sonucu vermemektedir. Izgaranın iyi temizlenmemesi insan sağlığına zarar vermektedir. Yani mangal yapmak çok özen istemektedir. Araç gereçler ve gıdalar doğru olarak temizlenmeli ve pişirilmelidir. Ancak bu şekilde lezzetli ve sağlıklı bir et yenmektedir. Bu kısımlara özen gösterilmelidir. Sonuç olarak daha sağlıklı gıdalar tüketmek bizim elimizdedir.

Yorum gönder