×

Cinsel gücü arttırıcı ilaçlara dikkat

Cinsel gücü arttırıcı ilaçlara dikkat

Uzmanlar cinsel güç arttırırıcı ilaçlara karşı uyardı. İşte cinsel güç arttırıcı ilaçlarda dikkat edilmesi gerekli olanlar

Cinsel gücü arttırıcı ilaçlara dikkat
Son zaman televizyonlarda ve çeşitli yayın araçlarıyla reklamlar ile satılan ve içerisinde netlikle kimyasal madde bulunmadığı tamamıyla bitkisel olduğu söylenen “Cinsel gücü arttırıcı ve uyarıcı” ilaçların yapılan laboratuvar çalışmalarında kimyasal madde içerdiği ortaya çıktı.

Konuyla ilgi açıklama yapan Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Botanik Ana Bilim dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ayşegül Köroğlu, “Genellikle ilaç haline getirilmiş ürünler kapsül biçimde satılıyor. Bunların içerisinde tamamıyla bitkisel olduğu, kimyasal bileşik taşımadığına yönelik bilgiler bulunuyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan onay almak üzere gıda takviyesi olarak müracaatda bulunmuşlar. Bakanlık ise analiz yaptırmak için Ankara Üniversitesine Eczacılık Fakültesi merkez laboratuvarına başvurdular. Burada yapılan çalışmalarda daha önce bilinmeyen bir maddenin bu ürünün bileşiminde içerisinde bulunduğu keşfedildi.

Onların güvencesi “nasıl olsa daha önce bu madde bilinmiyor onun için teşhis edemezler. Biz bunu kimyasal içerikli değil, bitkisel içerikli olarak basitçe onaydan geçiririz” dedi.

‘Denize düşen yılana sarılır’ mantığı

“ ‘Denize düşen yılana sarılır’ sözünden hareket edersek insanlar çaresiz kaldıkları dönemlerde bu tip ürünlere ihtiyaç duyuyorlar” diyen Prof. Dr. Köroğlu “bu tür konulardan utandıkları için hekime başvurmuyor ve basitçe bu tür ürünlere ulaşabiliyorlar. Bu ürünler ise gıda takviyesi adın altında neredeyse her yerde basitçe satılabiliyor ve insanların bunları basitçe elde etmeleri mümkün oluyor.

Bu ilaçları alan insanlar kullanırken biliyor ki bunun içinde kimyasal madde yok fakat netlikle doğru değil, bunların bileşiminde sentetik kimyasal madde var ve bu sentetik kimyasallar maddelerle daha ciddi problemlera neden olabiliyor. Onun için bu ürünler kullanılırken çok çok dikkat edilmeli ve netlikle doktore ya da eczacıya danışılmalı, en doğrusu ise bu ürünler netlikle kullanılmamalıdır“ şeklinde konuştu.

Yorum gönder