×

Otomobillerde kışa girmeden alınacak hazırlıklar nelerdir, kış kontrollerini nasıl gerçekleştiririz?

Otomobillerde kışa girmeden alınacak hazırlıklar nelerdir, kış kontrollerini nasıl gerçekleştiririz?

Kış mevsimi geldi ve arabamızı bu mevsime göre hazırlayıp adapte etmemiz hem şahsi hem de trafikteki diğer sürücüler için hayati öneme sahiptir. Bireysel olarak kendi çabalarımızla aracımızın kış mevsimine ne denli hazır olduğunu çok basit bir şekilde kontrol edebilir eksiklerin giderilmesi veya iyileştirilmesi ile ilgili tedbirler alabiliriz.

Ücretsiz kış kontrolü için size en yakın servisimizden randevu alabilirsiniz

Kışın Olmazsa Olmazı Kışlık Lastikler

Kışın alınabilecek en iyi önlemin en başında kış lastikleri geliyor. Kış lastikleri sadece kış şartlarında değil +7 derecenin altındaki tüm sıcaklıklarda yaz mevsimi veya dört mevsim lastiklere göre daha fazla tutunma ve kısa fren mesafesi sağlamaktadır. Ülkemizde belirli araçlarda Aralık ayı ile başlayan ve takip eden yılın Nisan ayına kadar kullanımı zorunlu tutulmaktadır. Kış boyunca lastiklerinizin lastik izlerini ve havasını sık sık kontrol etmeniz gerekmektedir. Kış lastiğimizin değişim veya kullanım sıklığına bağlı olarak son kullanma tarihine bakmanızda tavsiye var, görünüşü iyi olsa bile kış lastiklerinizin sekiz yıldan daha eski olmamalıdır.

Antifriz Kullanımı Nasıl Olmalı

Antifrizin işlevi radyatör suyunun donma derecesini düşürüp motoru ve diğer parçaları donmaya karşı muhafaza etmektir. Kışa girmeden motorumuza -30 dereceye kadar koruma sağlayacak olan antifrizi koymalıyız. Antifriz kullanmadan önce dikkat etmeniz gereken şey ise motorun soğuk durumda olduğuna ve arabanızın çalışmadığından emin olmaktır. Antifrizin kullanım oranı ise kullandığınız antifrize ve türüne göre değişiklik gösterebilir.

Cam suyundaki antifriz kullanımına da özen göstermeniz bu mevsimlerde cam suyundaki donmayı da engelleyecektir, cam suyunuzda mümkün olduğunca antifriz yoğun sular tercih edin.

Motoru Isındıktan Sonra Bekleyin

Hemen hemen her sürücünün dikkat ettiği yola çıkmadan önce motoru çalıştırıp beklemek. Otomobilinizi çalıştırdıktan sonra 5 ila 10 dakika arası beklemenizin hem otomobilinizin sürüş öncesi kontrollerini yapmanıza hem de bu süreçte motorun hareket öncesi uygun sıcaklığa erişmesini temin edecektir.

Kış aylarında kullanmadığınız aracınız varsa haftada en az 2-3 kere motoru çalıştırıp çalışır durumda tutmanız aracınızın akü ve motor yağı sağlığı açısından kritik önem arz etmektedir.

Yola Çıkmadan Önce Arabanızın Dışını Kontrol Edin

Kışın araçlarımız daha çabuk kirlenmekte ve temizlenmeyen birikintiler donarak görüş mesafemizi engeller. Farlar, camlar ve aracımızın tavanındaki birikintilerden araç hareket etmeden önce arındırmamız trafik akışında görüşümüzü engelleyecek ve buna bağlı kazaların olmasından bizi koruyacaktır. Kış aylarının olmazsa olmazlarından yol tuzlamaları bize güvenli bir sürüş sağlasa da otomobilimizin boya ve diğer aksamları için zararlı olabilmektedir, mümkünse aracımızı bu süreçte sık aralıklarla yıkamalıyız.

Araba bakımı için sıcak bir gün seçerseniz yıkadıktan sonra kurumasını bekleyebilirsiniz. Sıcaklıklar donma noktasından çok daha düşükse arabanızı yıkamamanız önerilir. Aksi takdirde kapı kilitleri ve contalar zarar görebilir. Boya sıcak-soğuk farkından dolayı zarar görebilir.

Akü Testi

Akümüz aracımızın can damarıdır, kış gelmeden önce kesinlikle gözden geçirilmelidir. Sıcaklığın düşmesi aracımızın çalışmasında marş dinamosuna daha fazla yük binmesine neden olmaktadır, düşük performanslı akülerde aracımız marş almakta zorlanır bazen de hiç çalışmaması gibi durumlarla karşı karşıya kalabiliriz. Kontağı çevirdiğinizde aracımızın içi aydınlatmaları olması gerekenden daha az ışık veriyorsa, gösterge panelindeki ışıkları az yanıyorsa akünüz azalmış veya bitmeye yakın olma ihtimali vardır. Akünüz eskiyse ve kış aylarındaysanız, kötü sürprizlerle karşılaşmamak için yeni akü almanız yerinde olacaktır.

Polen/Yakıt Filtreleri

Araçlarımızdaki hava ve yakıt filtreleri araç motorunun çalışma düzenini tamamen değiştirir. Kirli, kullanım ömrünü doldurmuş veya tıkalı bir filtre, motora ihtiyacı olan temiz hava ve yakıt girişini kısıtla bu da motorun daha kötü çalışmasına neden olur. Kış mevsiminde motor daha fazla hava ve yakıt ihtiyacı duymaktadır, bu filtrelerin yetersiz olması aracın fazla yakıt yakmasına ve buna rağmen düşük performans göstermesine sebep olur.

Camları İyice Temizleyin

Tüm camlarınızı trafiğe çıkmadan önce mutlaka silin. Cam suyumuzun donmaması için antifriz katkılı sular kullanın. Sileceklerinizin sorunsuz çalıştığından emin olun ve gerekirse değiştirin.

Nem, temiz cam üzerine daha az yoğunlaşır bu sebeple içten de camları temizlemekte fayda var. Camlar yine de buğulanırsa ısı en sıcak ve havalandırma en yüksek seviyeye ayarlanmalıdır. Klima sistemi havadaki nemi çeker ve camlarınızdaki buğulanmayı önler.

Yolda Kalmaya Karşı Çanta Hazırlayın

Kış aylarında fırtınada kalabilir veya aracınız arıza verebilir bu tarz bir durumda ihtiyacınız olan şeylerin bulunduğu bir çantayı önceden hazırlamanız önemlidir. Çantada bulundurmanız gerekenler arasında battaniye, hazır gıda maddeleri, içme suyu, buz çözücü tuz ve buzu veya karı kazımak için bir kürek bulunmalı. Herhangi bir uzun süreli yolda kalma durumu için ise powerbank ve şarj kablosu sayesinde telefonunuzu şarj edip acil durum servisleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Aracınızın Kasko ve Trafik Sigortasını Kontrol Edin

İstenmeyen bir kaza durumunda sigortanızın teminatlarını mutlaka incelemelisiniz. Mevsimsel şartlardan veya kaza durumunda yolda kaldığınızda sigorta şirketiniz size çekici hizmeti sunup sunmadığını bilmelisiniz.

Yorum gönder